Co to znaczy, że blacha jest perforowana?
Blachy perforowane cechują się wysoką odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Są wykorzystywane w budownictwie, motoryzacji, rolnictwie i wielu innych branżach. Z czego wynika ich uniwersalność? W artykule wyjaśniamy, czym właściwie jest blacha perforowana i jakie są jej właściwości.
Po co stosuje się perforację?
Blachy perforowane wytwarza się z aluminium i różnych rodzajów stali – zwykłej, nierdzewnej, ocynkowanej czy kwasoodpornej. Cechą wyróżniającą je na tle innych blach jest właśnie perforacja, czyli obecność otworów rozmieszczonych w symetrycznych względem siebie odstępach. Znajdują się one na całej powierzchni arkusza. Mogą mieć różne rozmiary i kształty, w tym także nietypowe jak np. koniczynka. Najczęściej spotykane są jednak blachy perforowane z otworami okrągłymi, podłużnymi czy kwadratowymi.
Perforacja pełni kilka ważnych funkcji – przede wszystkim umożliwia przepływ powietrza, a oprócz tego także regulację temperatury. W związku z tym blachy perforowane, inaczej nazywane otworowanymi lub ażurowymi, znajdują szerokie zastosowanie w urządzeniach, które do prawidłowego działania potrzebują chłodzenia powietrzem.
Gdzie sprawdzi się blacha perforowana?
Blacha perforowana wykorzystywana jest głównie w budownictwie oraz motoryzacji. Za jej pomocą obudowuje się hale magazynowe. Wykonuje się z niej także m.in.:
- schody,
- sufity podwieszane,
- osłony wentylacyjne i klimatyzacyjne,
- elementy oświetleniowe,
- balustrady,
- ogrodzenia.
Właściwości filtracyjne blach otworowanych sprawiają, że są one używane w branży rolniczej np. do oczyszczania nasion. Tworzy się z nich sita i filtry przemysłowe. Co więcej, ze względu na swoje wysokie walory estetyczne blachy perforowane bardzo często są wykorzystywane jako element dekoracyjny, zwłaszcza w przestrzeniach urządzonych w stylu industrialnym. Maluje się je na nietuzinkowe kolory, a także łączy z podświetleniem, co daje intrygujący efekt wizualny. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest obłożenie blachą wanny czy zastosowanie jej jako okładziny ściennej lub parawanu. Można z niej także zrobić designerskie meble, regały, abażury czy rolety.