Rodzaje uchwytów do mocowania krat pomostowych
Zakłady produkcyjne, magazyny i inne podobne obiekty wymagają odpowiednio trwałych materiałów konstrukcyjnych. Przy czym elementy tego typu muszą być odporne na różne czynniki, takie jak na przykład temperatura, chemikalia, drgania czy duże obciążenia. Idealnym materiałem do wnoszenia wskazanych budowli są w szczególności kraty pomostowe.
Jak mocowane są kraty pomostowe?
Kraty pomostowe mocowane są do konstrukcji nośnej. Używa się do tego specjalnych śrub i uchwytów mocujących, proponowanych przez producenta. Warto przy tym podkreślić, że stosowanie się do zaleceń dotyczących konkretnego produktu jest niezbędne, aby spełniał on swoją funkcję i nie stwarzał zagrożenia dla ludzi i maszyn przemieszczających się we wzniesionym obiekcie.
W przypadku nieuwzględnienia podstawowych zasad prawidłowego montażu może dojść do tzw. skurczu technologicznego laminatu, który może odkształcić kraty pomostowe. Może to spowodować utratę wszelkich gwarancji. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze sposobu montażu kierować się wytycznymi, które zaleca producent.
Jakie można wyróżnić rodzaje krat pomostowych?
Uchwyty do krat pomostowych dzielą się na:
- uchwyty standardowe – składające się z wydłużonego uchwytu, który obejmuje dolną część kształtownika konstrukcji nośnej z wycięciem główki unieruchamiającej kratę, przykręcany nakrętką kwadratową i klamrą;
- uchwyty hakowe – stosowane wtedy, kiedy niemożliwe jest użycie standardowego uchwytu; wykonywany na zamówienie (należy określić rodzaj i wymiar kształtownika);
- uchwyty spinające – stosowane do łączenia krat pomiędzy sobą.
Podczas dopasowywania odpowiednich uchwytów do krat pomostowych najważniejsze jest skonsultowanie swojego wyboru z producentem lub sprzedawcą. W ten sposób można uniknąć rozczarowań w trakcie montażu.