Stoiska targowe, a blachy perforowane
Blacha perforowana to bardzo ciekawy materiał, który znajduje liczne zastosowania za sprawą swoich właściwości użytkowych, ale także niezwykłej estetyki, która dobrze wpisuje się w panujące trendy w dziedzinie architektury i projektowaniu wnętrz. Dzięki swoim cechom blacha perforowana jest wybierana zarówno do konstrukcji obudów rozmaitych urządzeń, jak i jako element dekoracyjny. Zobaczmy, gdzie się ją stosuje i czemu zawdzięcza tak dużą popularność.
Jak powstaje blacha perforowana?
Blacha perforowana powstaje w wyniku obróbki plastycznej metalu. W jej ramach w arkuszach, za pomocą operacji wykrawania wykonuje się odpowiednie do potrzeb otwory. Choć istnieją też inne metody osiągnięcia podobnego efektu, to w przypadku konieczności uzyskania wielu otworów najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnej prasy i odpowiedniego wykrojnika. Jest on zbudowany z matrycy i stempla. Arkusz blachy jest umieszczany na stole, na którym znajduje się matryca. Od góry z dużą siłą naciskają na niego stemple, których zadaniem jest wycięcie w materiale określonych kształtów.
Zalety blachy perforowanej
Arkusze blachy perforowanej mają wiele zalet. Dzięki otworom umożliwiają dość swobodny przepływ powietrza, a zarazem regulację temperatury. Chętnie są więc używane jako elementy obudów różnych urządzeń wymagających chłodzenia powietrzem. Często tego typu materiał jest także stosowany do maskowania wylotów nawiewów czy urządzeń klimatyzacyjnych.
Fakt, że blacha perforowana ułatwia cyrkulację powietrza, sprawia, że jest ona chętnie używana również jako element fasad budynków, wypełnienie balustrad na tarasach, balkonach, schodach czy kładkach.
Atrakcyjny i nowoczesny wygląd blachy a przy tym jej mniejszy ciężar niż pełnych arkuszy sprawa, że blacha perforowana jest używana do różnych elementów wystroju wnętrza.
Blacha perforowana w wystroju wnętrz
Symetrycznie rozmieszczone otwory wykonane w arkuszach blachy perforowanej układają się w ciekawe geometryczne wzory. Pozwalają one na uzyskanie bardzo interesujących efektów wizualnych. Atrakcyjny wygląd arkuszy blachy perforowanej, zwłaszcza wykonanej ze stali nierdzewnej lub pomalowanej proszkowo na rozmaite kolory sprawia, że można jej używać jako wypełnień poszczególnych elementów stoisk sklepowych czy targowych.
Blacha nadaje się jako materiał do wykonania ścianek, osłon biurek, stołów czy lad. Można z niej wykonywać również miejsca do siedzenia lub też stosować jako element podświetlany. Blacha perforowana sprawdzi się również jako materiał na kasetony czy wszelkiego rodzaju pojemniki i standy na ulotki lub do eksponowania produktów.