Właściwości i zastosowanie blachy perforowanej
Blacha perforowana, nazywana inaczej otworowaną lub ażurową, od zwykłej różni się występowaniem na jej powierzchni otworów o różnym kształcie:
- okrągłym,
- kwadratowym,
- podłużnym,
- specjalnym (na przykład koniczynki).
Produkowana jest z dwóch rodzajów materiałów: stali, w tym stali zwyklej, ocynkowanej, kwasoodpornej i nierdzewnej, oraz z aluminium. Jej grubość może wynosić od jednego do trzech centymetrów.
Czym charakteryzuje się blacha perforowana?
Blacha otworowana, ze względu na materiał, z którego została wykonana, jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz działanie różnego rodzaju kwasów. Poszczególne arkusze blachy łatwo się łączą, dzięki czemu można z nich tworzyć dowolne konstrukcje. Blacha perforowana także bez problemu poddaje się obróbce.
Gdzie wykorzystuje się nietypowy rodzaj blachy?
Zastosowanie blachy ażurowej jest bardzo szerokie. Blacha stalowa ocynkowana sprawdzi się doskonale jako materiał dźwiękoszczelny, służący do obudowywania hal, na przykład magazynowych oraz jako podwieszany sufit, podobnie jak blacha aluminiowa. Może ona służyć do dekoracji wnętrz w stylu industrialnym, jako element konstrukcyjny oraz jako materiał budowlany do stworzenia schodów. Ciekawym pomysłem będzie wykonanie osłon na oświetlenie właśnie z blachy profilowanej. Blacha taka doskonale sprawdzi się również w ogrodzie, w którym można ułożyć z niej chodnik, stworzyć balustrady, osłony i parkan. Ze względu na właściwości filtracyjne, blachy perforowane wykorzystuje się do oczyszczania nasion lub ziaren w przemyśle rolno-spożywczym. Oferowana przez naszą firmę blacha ażurowa posłuży również jako wyposażenie sklepów i stoisk targowych, materiał konstrukcyjny na elewacje oraz fasady, a także jako wykończenie wentylacji i klimatyzacji.
Blacha otworowa ma zatem wiele różnorodnych zastosowań, w rozmaitych branżach, od budownictwa, po przemysł.